Rehabilitacja i fizjoterapia
Terapia manualna
powrót
INFORMACJE OGÓLNE:
Ortopedyczna Terapia Manualna jest wąską specjalizacją w obrębie Fizjoterapii ukierunkowaną na ręczne badanie i leczenie pacjentów z tzw. dysfunkcjami narządu ruchu, a więc z bólem, przykurczem i niestabilnością w obrębie stawów kończyn górnych, dolnych, stawów skroniowo-żuchwowych oraz w obrębie poszczególnych odcinków kręgosłupa. Za pomocą specjalistycznych testów manualnych można np. precyzyjnie stwierdzić czy przyczyną bólu w okolicy barku lub pośladka jest nadmiernie napięty mięsień, czy też uciśnięty nerw, czy też zmieniony chorobowo staw. Dokładne badanie umożliwia zastosowanie precyzyjnego leczenia, a inaczej leczy się uciśnięty nerw, inaczej zwyrodniały staw i inaczej zbytnio napięty lub skrócony mięsień. Rodzaj zmienionej chorobowo tkanki warunkuje użycie specyficznych dla tej tkanki technik manualnych. Czasem będzie to poizometryczna relaksacja mięśni, czasem rozciąganie mięśni (stretching), czasem szybkie uruchomienie zablokowanych stawów w obrębie kręgosłupa (tzw. manipulacje - często towrzyszą temu słyszalne "kliknięcia") albo długo utrzymywane rozciąganie torebki stawowej zwyrodniałego stawu kolanowego lub biodrowego (tzw. mobilizacja) lub przywracanie ruchomości struktur nerwowych. Głównym celem terapeuty jest jak najszybsze przywrócenie bezbolesnych pozycji i ruchów ciała pacjenta oraz zapobieganie nawrotom dolegliwości. Ten sposób pracy wymaga od fizjoterapeuty zainwestowania wielu środków finansowych na ustawiczne szkolenia oraz wielu lat trudnej fizycznej pracy z pacjentem. Z tego powodu specjalizacja ta należy do najtrudniejszych i stanowi elitarną specjalizację w grupie zawodowej fizjoterapeutów na całym świecie.
Aby ujednolicić oraz utrzymać odpowiednio wysoki, międzynarodowy poziom kształcenia grupa ekspertów z IFOMPT ustanowiła standardy nauczania tej specjalizacji. Zawierają one zarówno obowiązujący zakres materiału jak i ilość godzin potrzebną na jego realizację (1000 godzin szkolenia obejmujących: kursy praktyczne, pracę z pacjentem pod nadzorem instruktora oraz przygotowanie pracy naukowej) . Aby kształcenie w Ortopedycznej Terapii Manualnej było uznane na całym świecie, muszą je prowadzić międzynarodowi nauczyciele posiadający już taką specjalizację. W Polsce specjalizacja ta oficjalnie nie istnieje, ponieważ brak było do tej pory odpowiedniej kadry instruktorskiej.
Terapia manualna jako zachowawcze postępowanie charakteryzuje się bezbolesnością leczenia, wyjątek stanowią techniki powięziowe, które ze względu na konieczność rozciągnięcia opracowywanej powięzi nie są komfortowe. Znaczna ilość zakończeń nerwowych utkanych w zmienionej patologicznie powięzi potrafi dawać wiele nieprzyjemnych doznań.
Mirosław Dębski instruktor Terapii Manualnej wg koncepcji Kaltenborn- Evjenth.
Pozostałe zabiegi
Korzeniami sięgamy medycyny sportowej, najbardziej wymagającej dziedziny, na co dzień stykającej się z poważnymi, niestandardowymi kontuzjami. Nasza historia to historia naszych pacjentów, dla których trafna i szybka diagnoza, skuteczne leczenie i zakończona sukcesem rehabilitacja stanowią „być albo nie być” ich sportowych karier; to także historia naszych pacjentów nie uprawiających sportu, których właściwie poprowadzona rehabilitacja uwolniła od bólu, dyskomfortu, umożliwiła im powrót do życia bez ograniczeń.
Rehabilitacja sportowa
więcej
Rehabilitacja ortopedyczna
więcej
Ból kręgosłupa
więcej
Terapia manualna
więcej
Korekcja postawy ciała i skolioz
więcej
Leczenie zespołów bólowych
więcej
Pilates
więcej
Szkoła pleców
więcej
Rehabilitacja dziecięca
więcej
Osteopatia
więcej
Rehabilitacja uroginekologiczna
więcej