Rehabilitacja i fizjoterapia
Korekcja postawy ciała i skolioz
powrót
Co to jest Skolioza? - rozwojowe zniekształcenie kręgosłupa i tułowia mające charakter trójpłaszczyznowy: zmiany w obrębie fizjologicznych krzywizn kręgosłupa (kifoza, lordoza), boczne skrzywienie kręgosłupa oraz rotacje kręgów.
Kiedy można zachorować? – Skolioza może pojawić się w różnych okresach rozwoju dziecka, w związku z czym konieczne jest obserwowanie zmian zachodzących w jego sylwetce, najbardziej niebezpieczny jest okres dojrzewania (10-15lat), ponieważ kręgosłup wtedy szybko rośnie i jest podatny na skrzywienia. Leczenie trwa tak długo, jak długo rośnie kręgosłup. Zakończenie tego okresu zbiega się z osiągnięciem dojrzałości płciowej.
Skoliozy można podzielić na:
Funkcjonalne (czynnościowe, statyczne) postawy skoliotyczne, w których nie stwierdza się utrwalonych zmian w budowie kręgosłupa. Zmiany dotyczą układu mięśniowo – więzadłowego, są odwracalne, poddają się korekcji czynnej i biernej. Są to najczęściej wady postawy spowodowane złymi pozycjami nawykowymi:
- skróceniem kończyn dolnych;
- przykurczem mięśni mostkowo – obojczykowo – sutkowych;
- przykurczem w stawie biodrowym lub kolanowym;
- zablokowaniem stawów biodrowo – krzyżowych i w konsekwencji kontrrotacją lub skośnym ustawieniem miednicy
Strukturalne (rzeczywiste, utrwalone, nieodwracalne) – stwierdzamy w nich utrwalone nieodwracalne zmiany w kręgach (torsja), klatce piersiowej i miednicy. Nie można ich skorygować ani czynnie ani biernie. Skoliozy strukturalne mogą być:
- kostno – pochodne
- nerwo – pochodne
- mięśnio – pochodne
Skoliozy młodociane – rokujące najgorzej ze względu na nawarstwianie się zmian okresu dojrzewania, zwłaszcza rzutu wzrostowego.
Większość, bo aż ponad 80% wszystkich bocznych skrzywień kręgosłupa to tzw. skoliozy „idiopatyczne”, czyli niewiadomego pochodzenia ujawniające się w okresie wzrostu. Im wcześniej powstają, zwykle w wieku 4, 5, 6 lat – tym gorzej. Ich etiologia jest oficjalnie do dziś nieznana.
FITS - Funkcjonalna Indywidualna Terapia Skolioz boczna (zakładka terapia skolioz)
Koncepcja FITS została opracowana w 2004 roku przez dr n. med. Mariannę Białek oraz mgr Andrzeja M’hango. Koncepcja może być stosowana jako leczenie zachowawcze wad postawy oraz skolioz, wspomaganie leczenia gorsetowego oraz przygotowanie do zabiegu operacyjnego.
Etapy terapii:
- Badanie pacjenta wg koncepcji FITS
- Relaksacja struktur mięśniowo - powięziowych i stawowych ograniczających ruch korekcyjny
- Budowanie a następnie stabilizowanie korekcyjnych wzorców postawy w pozycjach funkcjonalnych
Najważniejsze założenia koncepcji to m.in.:
- Rozciąganie mięsni przykurczonych (PIR)
- Trening „krótkiej stopy”
- Stabilizacja dolnego tułowia (m. poprzeczny brzucha)
- Oddech derotacyjny (Schroth, Dobosiewicz, Białek)
- Korekcja ustawienia barków i łopatek (usunięcie przeszkód, czynny ruch autokorekcji, PNF – depresja tylna ale z rotacją zewnętrzną łopatki)
- Shift skoliozy piersiowej – tylko w kierunku korekcji
- Korekcja ustawienia płaszczyzny strzałkowej, w tym w pozycjach funkcjonalnych
- Ćwiczenia równoważne z korekcyjnym ustawianiem tułowia
- Ćwiczenia we wzorcach korekcyjnych z taśmą TheraBand
- Nauka siedzenia korekcyjnego
- Chód z korekcyjnym ustawieniem tułowia
Pozostałe zabiegi
Korzeniami sięgamy medycyny sportowej, najbardziej wymagającej dziedziny, na co dzień stykającej się z poważnymi, niestandardowymi kontuzjami. Nasza historia to historia naszych pacjentów, dla których trafna i szybka diagnoza, skuteczne leczenie i zakończona sukcesem rehabilitacja stanowią „być albo nie być” ich sportowych karier; to także historia naszych pacjentów nie uprawiających sportu, których właściwie poprowadzona rehabilitacja uwolniła od bólu, dyskomfortu, umożliwiła im powrót do życia bez ograniczeń.
Rehabilitacja sportowa
więcej
Rehabilitacja ortopedyczna
więcej
Ból kręgosłupa
więcej
Terapia manualna
więcej
Korekcja postawy ciała i skolioz
więcej
Leczenie zespołów bólowych
więcej
Pilates
więcej
Szkoła pleców
więcej
Rehabilitacja dziecięca
więcej
Osteopatia
więcej
Rehabilitacja uroginekologiczna
więcej