Rehabilitacja i fizjoterapia
Rehabilitacja sportowa
powrót
INFORMACJE OGÓLNE:
Rehabilitacja sportowa gdy u wybitnego sportowca pojawi się jakaś dysfunkcja narządu ruchu spowodowana urazem lub przeciążeniem, wówczas będzie on odczuwał nadmierne przemęczenie i nie będzie wstanie spełniać pokładanych w nim oczekiwań. Te same problemy dotyczą osób uprawiających sport rekreacyjny czy też osób starszych chcących utrzymać wysoki poziom sprawności ruchowej.
Po urazie w procesie gojenia powstaje blizna. Jakość blizny będzie zależeć od rodzaju zastosowanego leczenia. Leczenie przez zbyt długie unieruchomienie (gips) daje nam w efekcie bliznę, która jest sztywna i mało wytrzymała na rozciąganie, co zwiększa ryzyko ponownej kontuzji.
Natomiast blizna leczona z wcześnie wdrożonym ruchem uzyskuje dużą elastyczność i wytrzymałość co zmniejsza ryzyko ponownego urazu.
Jak odbywa się leczenie po urazie?
Sposób leczenia w przypadku ostrych urazów tkanek miękkich takich jak więzadła, czy mięśnie będzie różny w zależności od stopnia uszkodzenia. W fazie początkowej terapia ma na celu zminimalizowanie krwawienia i obrzęku, następnie zapobieganie ograniczeniom ruchomości stawowej, poprzez dozowany ruch: aktywny lub pasywny, mobilizację tkanek miękkich np. masaż poprzeczny, masaż funkcyjny, masaż głęboki.
Najważniejszy efekt głębokiego masażu poprzecznego to wywołanie specyficznego ruchu uszkodzonej tkanki w stosunku do podłoża – zapobieganie zrostom lub usuwanie sklejeń już istniejących.
Gojenie włókien kolagenowych w przypadku częściowego zerwania więzadeł zajmuje kilka miesięcy. Jednak w zależności od stopnia uszkodzenia, do aktywności sportowej można wrócić dużo wcześniej, zwłaszcza gdy zapewnimy odpowiednią ochronę więzadła zapobiegając dalszemu uszkodzeniu.
Po wyleczeniu uszkodzonego więzadła lub ścięgna przechodzimy do odbudowania właściwej koordynacji nerwowo-mięśniowej w uszkodzonym obszarze. Pod tym określeniem rozumiemy sposób zarządzania układem mięśniowo-szkieletowym poprzez układ nerwowy. W pojęciu koordynacja nerwowo-mięśniowa zawiera się; prawidłowe wzorce ruchowe, równowaga, koordynacja, propriocepcja.
A więc system motoryczny musi z odpowiednią siłą i w odpowiednim czasie napinać odpowiednie mięśnie, dlatego tak ważne jest, aby proces rehabilitacji po uszkodzeniu mięśniowo-więzadłowym zawierał nie tylko bezpośrednie leczenie struktur po urazie, ale również odbudowanie kontroli nad współpracującymi mięśniami. Dzięki temu można bezpiecznie wrócić do aktywności sportowej.
Pozostałe zabiegi
Korzeniami sięgamy medycyny sportowej, najbardziej wymagającej dziedziny, na co dzień stykającej się z poważnymi, niestandardowymi kontuzjami. Nasza historia to historia naszych pacjentów, dla których trafna i szybka diagnoza, skuteczne leczenie i zakończona sukcesem rehabilitacja stanowią „być albo nie być” ich sportowych karier; to także historia naszych pacjentów nie uprawiających sportu, których właściwie poprowadzona rehabilitacja uwolniła od bólu, dyskomfortu, umożliwiła im powrót do życia bez ograniczeń.
Rehabilitacja sportowa
więcej
Rehabilitacja ortopedyczna
więcej
Ból kręgosłupa
więcej
Terapia manualna
więcej
Korekcja postawy ciała i skolioz
więcej
Leczenie zespołów bólowych
więcej
Pilates
więcej
Szkoła pleców
więcej
Rehabilitacja dziecięca
więcej
Osteopatia
więcej
Rehabilitacja uroginekologiczna
więcej