Zabiegi i operacje

Zespół ciasnoty podbarkowej stanowi około połowę wszystkich przypadków bólu barku.
Dotyczy pacjentów typowo w wieku 30-60 lat, bez istotnego urazu, gdzie objawy w postaci uporczywego bólu barku rozwijają się stopniowo w czasie. Głównym objawem jest ból podczas unoszenia ramienia zazwyczaj do boku. Nasilający się w nocy oraz przy aktywności fizycznej.
Związany jest z powtarzalną pracą i aktywnością z unoszeniem ramion powyżej poziomu głowy oraz przeciążeniem. Może towarzyszyć uszkodzeniu lub zmianom degeneracyjnym ścięgien pierścienia rotatorów, zapaleniu kaletki podbarkowej, zaburzonemu balansowi mięśniowemu obręczy barkowej i mięśni okołołopatkowych.
Dolegliwości często nie ustępują samoistnie, a leczenie często jest długotrwałe.
W zależności od przyczyny dolegliwości stosowane jest odpowiednie leczenie.
Zazwyczaj leczenie zachowawcze rozpoczyna się od odpoczynku, unikaniu unoszenia rąk powyżej poziomu głowy, stosowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Podstawową formą leczenia jest profilowana fizjoterapia oparta na regularnym wykonywaniu ćwiczeń zaleconych przez rehabilitanta. Wspomagająco proces rehabilitacji lekarz może zastosować ostrzyknięcie barku lekiem steroidowym, który ze względu na swoje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe jest zwykle bardzo skuteczne, ale zazwyczaj tymczasowe.
W zależności od przyczyny dolegliwości można czasami zastosować również ostrzyknięcie osoczem bogatopłytkowym lub środkiem kolagenowym.
W przypadku niepowodzenia leczenia zachowawczego należy rozważyć leczenie operacyjne, którego złotym standardem jest artroskopia barku z resekcją zapalnej kaletki i odbarczeniem przestrzeni podbarkowej. W przypadku uszkodzenia ścięgien pierścienia rotatorów wykonuje się ich naprawę z użyciem kotwic.
Rokowanie jest dobre choć leczenie może być żmudne i długotrwałe. Skuteczność leczenia zachowawczego to od 70 do 90 %.
Bibliografia:
- Wiktora Degi ortopedia i rehabilitacja, Warszawa, wyd. 2, 2019, Redaktor: Jacek Kruczyński, Wydawca: PZWL Wydawnictwo Lekarskie.
- Ręka, łokieć, ramię, Seria Core Knowledge in Orthopaedics, red. wyd. pol. Tadeusz Gaździk, Autorzy: Thomas E. Trumble, Roger Cornwall, Jeffrey E. Budoff, Wydawca: Edra Urban & Partner, 2018
Pozostałe zabiegi
Jeżeli wymagasz leczenia operacyjnego, nasi lekarze specjaliści dokładnie wytłumaczą Ci sposób leczenia operacyjnego, proces powrotu do zdrowia i rodzaj wymaganej rehabilitacji. Korzystamy z najnowszych osiągnięć technologicznych w ortopedii, stosujemy małoinwazyjne metody operacyjne.
Zespół kanału nadgarstka
więcej
Łokieć golfisty
więcej
Zespół cieśni/ciasnoty podbarkowej
więcej
Łokieć tenisisty
więcej
Palec zakleszczający „blokujący”
więcej
Artroskopia kolana
więcej
Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego stawu kolanowego (ACL)
więcej
Artroskopia stawu skokowego
więcej
Artroskopia biodra
więcej
Artroskopia barku
więcej
Niestabilność stawu ramiennego
więcej
Uszkodzenie pierścienia rotatorów
więcej
Artroskopia łokcia
więcej
Endoprotezoplastyka stawu biodrowego
więcej
Endoprotezoplastyka stawu kolanowego
więcej
Endoprotezoplastyka stawu ramiennego
więcej
Biodro trzaskające
więcej