Zabiegi i operacje
Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego stawu kolanowego (ACL)
powrót
INFORMACJE OGÓLNE:
Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego jest następstwem urazu skrętnego stawu kolanowego. Najczęściej jest to efekt rotacji kości udowej w stawie kolanowym do wewnątrz przy jednoczesnym zablokowaniu stopy w kontakcie z podłożem. Najczęściej na uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego narażeni są sportowcy uprawiający piłkę nożną, koszykówkę, jazdę na nartach, chociaż do uszkodzeń więzadła może dochodzić również w wyniku skręceń stawu kolanowego nie będących następstwem urazów sportowych. Uszkodzenie to prowadzi do przewlekłej niestabilności stawu kolanowego.
Około połowie uszkodzeń więzadła krzyżowego przedniego towarzyszą uszkodzenia innych struktur stawu kolanowego: więzadeł pobocznych, krzyżowego tylnego, łąkotek, chrząstki stawowej.
OBJAWY USZKODZENIA WIĘZADŁA KRZYŻOWEGO PRZEDNIEGO:
Ostre:
- ból i obrzęk stawu kolanowego (w ciągu 24 godzin)
- ograniczenie ruchomości stawu kolanowego
- tkliwość stawu kolanowego
Przewlekłe:
- uczucie niestabilności stawu kolanowego
- ograniczenie ruchomości stawu kolanowego i ból przy skrajnych ruchach zgięcia i wyprostu
DIAGNOSTYKA USZKODZEŃ WIĘZADŁA KRZYŻOWEGO PRZEDNIEGO:
- wywiad i badanie lekarskie oparte na specjalnych testach pozwalających rozpoznać niestabilność
- rtg stawu kolanowego, aby wykluczyć ewentualne złamania
- usg stawu kolanowego
- rezonans magnetyczny stawu kolanowego
LECZENIE USZKODZEŃ WIĘZADŁA KRZYŻOWEGO PRZEDNIEGO:
- nieoperacyjne:
Uszkodzone więzadło krzyżowe przednie nie regeneruje samoistnie. Leczenie nieoperacyjne jest zarezerwowane dla osób starszych i osób, których fizyczna aktywność jest ograniczona.
Jak tylko ustąpi obrzęk stawu kolanowego, wdraża się leczenie polegające na stosowaniu programu rehabilitacyjnego, przywróceniu pełnego zakresu ruchu w stawie i wzmacnianiu siły mięśniowej
- operacyjne: Leczenie operacyjne polega na zastąpieniu uszkodzonego więzadła przeszczepem ścięgna lub więzadła. Przeszczep służy jako rusztowanie do wzrostu nowego więzadła. Istnieje kilka sposobów rekonstrukcji więzadła: przeszczep autologiczny: ze ścięgien mięśni kulszowo-goleniowych (ścięgna mięśni półścięgnistego i smukłego, więzadło właściwe rzepki, ścięgno mięśnia czworogłowego uda), przeszczep allogeniczny: ścięgna lub więzadła pobrane od dawców
Operację wykonuje się artroskopowo, wykonując małe nacięcia skórne służące wprowadzeniu do stawu narzędzi chirurgicznych i wprowadzeniu przeszczepu więzadła.
POSTĘPOWANIE POOPERACYJNE:
Po operacji stosuje się program rehabilitacyjny służący przywróceniu pełnego zakresu ruchu w stawie i wzmacnianiu siły mięśniowej. Powrót do aktywnego uprawiania sportu ma miejsce po 5-6 miesiącach po operacji.
Pozostałe zabiegi
Jeżeli wymagasz leczenia operacyjnego, nasi lekarze specjaliści dokładnie wytłumaczą Ci sposób leczenia operacyjnego, proces powrotu do zdrowia i rodzaj wymaganej rehabilitacji. Korzystamy z najnowszych osiągnięć technologicznych w ortopedii, stosujemy małoinwazyjne metody operacyjne.
Zespół kanału nadgarstka
więcej
Łokieć golfisty
więcej
Zespół cieśni/ciasnoty podbarkowej
więcej
Łokieć tenisisty
więcej
Palec zakleszczający „blokujący”
więcej
Artroskopia kolana
więcej
Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego stawu kolanowego (ACL)
więcej
Artroskopia stawu skokowego
więcej
Artroskopia biodra
więcej
Artroskopia barku
więcej
Niestabilność stawu ramiennego
więcej
Uszkodzenie pierścienia rotatorów
więcej
Artroskopia łokcia
więcej
Endoprotezoplastyka stawu biodrowego
więcej
Endoprotezoplastyka stawu kolanowego
więcej
Endoprotezoplastyka stawu ramiennego
więcej
Biodro trzaskające
więcej