Zabiegi i operacje
Biodro trzaskające
powrót
INFORMACJE OGÓLNE O OPERACJI:
Biodro trzaskające jest to schorzenie, w którym występuje uczucie przeskakiwania w stawie biodrowym i może mu towarzyszyć odgłos przeskakiwania. Stan ten pojawia się w trakcie chodzenia, przy wstawaniu z pozycji siedzącej lub przy kołysaniu biodrami. W większości przypadków przeskakiwanie w biodrze jest niebolesne, ale z czasem może prowadzić do pojawienia się dolegliwości bólowych i wówczas wymaga leczenia.
Przeskakiwanie może pojawić się w różnych miejscach w obrębie obręczy biodrowej:
- Biodro trzaskające zewnętrzne: przeskakiwanie pasma biodrowo-piszczelowego lub brzegu mięśnia pośladkowego na krętarzu większym kości udowej.
- Biodro trzaskające wewnętrzne: przeskakiwanie ścięgna mięśnia biodrowo-lędźwiowego na torebce stawu biodrowego lub obrąbka stawu biodrowego na brzegu panewki miednicy, lub ścięgien mięśni kulszowo-goleniowych na guzowatości kości kulszowej
PRZYCZYNY POWSTAWANIA BIODRA TRZASKAJĄCEGO:
- efekt wzrostu napięcia mięśniowego w obrębie biodra – tancerze, często powtarzane ćwiczenia ze zgięciem stawu biodrowego
- szpotawość bioder
- koślawość kolan
OBJAWY:
- przeskakiwanie w biodrze
- ból w trakcie przeskakiwanie
DIAGNOSTYKA BIODRA TRZASKAJĄCEGO:
- wywiad i badanie lekarskie oparte na specjalnych testach wywołujących przeskakiwanie
- usg biodra – ocena przeskakiwania zewnętrznego i wewnętrznego
- rezonans magnetyczny stawu biodrowego – uszkodzenie obrąbka stawowego
LECZENIE:
- nieoperacyjne: Zazwyczaj biodro trzaskające nie wymaga leczenia operacyjnego. W takich przypadkach stosuje się ćwiczenia rozciągające przykurczone mięśnie i ścięgna, ćwiczenia poprawiające stabilizację miednicy. Dodatkowo stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz iniekcje kortykosteroidowe.
- operacyjne: W momencie gdy leczenie nieoperacyjne nie przynosi efektu i przeskakiwaniu towarzyszy ból, wówczas schorzenie to leczy się operacyjnie. W większości przypadków zabiegi wykonuje się technikami artroskopowymi, małoinwazyjnymi. Stosuje się również techniki „na otwarto” , gdy nie ma technicznych możliwości wykonania operacji artroskopowej. W przypadku przeskakiwania ścięgna lub mięśnia zabieg polega na przecięciu lub wydłużeniu przykurczonych struktur. Jeżeli patologia dotyczy samego stawu biodrowego, wówczas stosuje się techniki artroskopowe – naprawa lub wycięcie uszkodzonego obrąbka stawowego.
Pozostałe zabiegi
Jeżeli wymagasz leczenia operacyjnego, nasi lekarze specjaliści dokładnie wytłumaczą Ci sposób leczenia operacyjnego, proces powrotu do zdrowia i rodzaj wymaganej rehabilitacji. Korzystamy z najnowszych osiągnięć technologicznych w ortopedii, stosujemy małoinwazyjne metody operacyjne.
Artroskopia kolana
więcej
Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego stawu kolanowego (ACL)
więcej
Artroskopia stawu skokowego
więcej
Artroskopia biodra
więcej
Artroskopia barku
więcej
Niestabilność stawu ramiennego
więcej
Uszkodzenie pierścienia rotatorów
więcej
Artroskopia łokcia
więcej
Endoprotezoplastyka stawu biodrowego
więcej
Endoprotezoplastyka stawu kolanowego
więcej
Endoprotezoplastyka stawu ramiennego
więcej
Biodro trzaskające
więcej