Zabiegi i operacje
Uszkodzenie pierścienia rotatorów
powrót
OPIS ZABIEGU:
W skład pierścienia rotatorów wchodzą cztery mięśnie otaczające staw ramienny: nadgrzebieniowy, podłopatkowy, podgrzebieniowy i obły mniejszy. Pierścień rotatorów stabilizuje głowę kości ramiennej w panewce łopatki podczas ruchu i w spoczynku, bierze również udział w ruchach rotacyjnych ramienia.
PRZYCZYNY USZKODZENIA PIERŚCIENIA ROTATORÓW:
- urazy – nagłe dźwignięcie ciężaru, upadki na wyprostowaną kończynę górną
- zmiany zwyrodnieniowe
- zapalenie ścięgien mięśni rotatorów w następstwie zwapnienia, które prowadzi do ich uszkodzenia
OBJAWY USZKODZENIA PIERŚCIENIA ROTATORÓW:
- ból w stawie przy określonych ruchach
- ograniczenie ruchomości stawu
- często bóle w nocy i przy leżeniu na uszkodzonym barku
- ból przy pracy z uniesionymi do góry rękami
- ból przy dźwiganiu ciężkich przedmiotów
- osłabienie ramienia przy unoszeniu i rotacji
DIAGNOSTYKA USZKODZENIA PIERŚCIENIA ROTATORÓW:
- wywiad i badanie lekarskie oparte na specjalnych testach pozwalających podejrzewać uszkodzenie rotatorów
- rtg stawu ramiennego
- usg stawu ramiennego
- rezonans magnetyczny stawu ramiennego
LECZENIE USZKODZENIA PIERŚCIENIA ROTATORÓW:
- nieoperacyjne: Najczęściej leczone są w ten sposób niewielkie uszkodzenia pierścienia rotatorów lub gdy istnieją przeciwskazania do leczenia operacyjnego. W takich przypadkach stosuje się odciążenie kończyny i ćwiczenia wzmacniające siłę mięśniową. Stosuje się również leki przeciwbólowe i przeciwzapalne miejscowo do stawu i ogólnie, iniekcje kortykosteroidów.
- operacyjne: Najczęściej leczone są w ten sposób ostre i rozległe uszkodzenia pierścienia rotatorów, ale również przewlekłe, mniejsze uszkodzenia, które nie poddają się leczeniu nieoperacyjnemu. W większości przypadków zabiegi wykonuje się technikami artroskopowymi, małoinwazyjnymi. Stosuje się również techniki „na otwarto” – „mini-open”, gdy nie ma technicznych możliwości wykonania operacji artroskopowej. Celem operacji jest odtworzenie ciągłości ścięgien mięśni rotatorów. - Jeżeli przyczyną dolegliwości i uszkodzenia mięśni rotatorów jest ich podrażnienie przez przerośnięty wyrostek barkowy łopatki, wówczas wykonuje się częściowe wycięcie wyrostka barkowego. -Jeżeli uszkodzenia ścięgien mięśni rotatorów są bardzo rozległe, wtedy stosuje się przeniesienie sąsiadujących mięśni, które zastępują uszkodzone rotatory. -Jeżeli nie ma możliwości wykonania przeniesienia mięśni przy rozległym uszkodzeniu pierścienia rotatorów, wykonuje się endoprotezoplastykę całkowita stawu ramiennego; najczęściej przy użyciu endoprotezy odwróconej.
POSTĘPOWANIE POOPERACYJNE:
Po operacji kończynę unieruchamia się w ortezie na okres 4-6 tygodni. W tym czasie rozpoczyna się rehabilitację – ruchy bierne prowadzone przez fizjoterapeutę, aby poprawić zakres ruchu w stawie. Po 4-6 tygodniach po operacji wprowadza się ruchy czynne i wzmacnia siłę mięśniową, co poprawia kontrolę nad operowanym stawem. Powrót do całkowitej sprawności trwa od 4-6 miesięcy.
Pozostałe zabiegi
Jeżeli wymagasz leczenia operacyjnego, nasi lekarze specjaliści dokładnie wytłumaczą Ci sposób leczenia operacyjnego, proces powrotu do zdrowia i rodzaj wymaganej rehabilitacji. Korzystamy z najnowszych osiągnięć technologicznych w ortopedii, stosujemy małoinwazyjne metody operacyjne.
Zespół kanału nadgarstka
więcej
Łokieć golfisty
więcej
Zespół cieśni/ciasnoty podbarkowej
więcej
Łokieć tenisisty
więcej
Palec zakleszczający „blokujący”
więcej
Artroskopia kolana
więcej
Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego stawu kolanowego (ACL)
więcej
Artroskopia stawu skokowego
więcej
Artroskopia biodra
więcej
Artroskopia barku
więcej
Niestabilność stawu ramiennego
więcej
Uszkodzenie pierścienia rotatorów
więcej
Artroskopia łokcia
więcej
Endoprotezoplastyka stawu biodrowego
więcej
Endoprotezoplastyka stawu kolanowego
więcej
Endoprotezoplastyka stawu ramiennego
więcej
Biodro trzaskające
więcej