ROZEJŚCIE MIĘŚNIA PROSTEGO BRZUCHA (diastasis recti abdominis) definiuje się jako zaburzenie funkcjonalne i strukturalne pojawiające się u kobiet. Definicję tą należałoby jednak uzupełnić o informację, że problem może też dotyczyć mężczyzn i dzieci.
Jednakże to właśnie kobiety są największą grupą, która narażona jest na powstanie tej dysfunkcji. Głównym czynnikiem jest ciąża, podczas której dochodzi do fizjologicznego rozluźnienia włókien kresy białej. W tym czasie dochodzi do ogromnych zmian w obszarze miednicy i przedniej ściany brzucha- tkanki zmieniają swoje ułożenie dopasowując się do rosnącej objętości brzucha oraz wzrastającego w nim ciśnienia.
Problem rozejścia mięśnia prostego brzucha nie dotyczy tylko i wyłącznie jego. Jest to zaburzenie na które należy spojrzeć szerzej - na całą jamę brzuszną, rozpoczynając od wszystkich mięśni kompleksu lędźwiowo-brzusznego przez wzorzec oddechowy, postawę aż po zaburzenia wisceralne. Bardzo często okazuje się, że wymienione niedomagania występowały u pacjentek już przed ciążą, ale dopiero po urodzeniu dziecka problem zostaje uwidoczniony ze względu na ekstremalne siły jakie działały na organizm przez 9 miesięcy.
Rozejście mięśnia prostego brzucha jest najczęstszym powodem, który nie pozwala na powrót do wyglądu brzucha sprzed ciąży. Wynika to z faktu, że jeśli struktura tkanek brzucha jest zaburzona to niemożliwe staje się odbudowanie funkcji. Konsekwencje takiego stanu rzeczy mogą być odczuwalne jako:
- Ból kręgosłupa od odcinka lędźwiowo-krzyżowego, aż po odcinek szyjny
- Ból podbrzusza
- Osłabienie i niewydolność dna miednicy przejawiające się w obniżeniu narządu rodnego lub nietrzymaniu moczu
- Problemy wisceralne takie jak zaparcia, wzdęcia, nieregularne wypróżnianie
- Często rozejście mięśnia prostego brzucha nie daje objawów, a jest zauważalne tylko „gołym okiem” jako górka na środku brzucha w okolicy pępka, pod mostkiem lub po całej długości kresy białej.
Co ważne rozejście m.prostego brzucha nie zawsze oznacza przepuklinę! Tylko niewielka część osób, które mają problem z tą dysfunkcją kwalifikowana jest do leczenia chirurgicznego. Znaczną większość przypadków można całkowicie wyleczyć dzięki współpracy z fizjoterapeutą.
Rozejście mięśnia prostego brzucha może dotyczyć również dzieci i mężczyzn.
U dzieci główną przyczyną takiego stanu rzeczy będą wady postawy.
U mężczyzn może to być nadmiar ćwiczeń siłowych nie angażujących w sposób prawidłowy tłoczni brzusznej i nadmierne angażowanie tylko niektórych struktur- sprzyjają temu dyscypliny sportowe, w których dominują powtarzalne, asymetryczne wzorce ruchowe często wykonywane w podobnej płaszczyźnie ( np. zapasy, kanadyjkarstwo).
Jeśli:
- zauważasz u siebie, któreś z wyżej wymienionych objawów
- znajdujesz się w grupie ryzyka ze względu na przebytą ciążę i podane czynniki predysponujące
- zgłoś się do specjalisty
Zapraszamy na konsultacje z naszą fizjoterapeutką uroginekologiczną mgr Jagodą Przybylską.